czwartek, 30 kwietnia 2020

Czwartek, 30.04

Dzień dobry w ostatnim dniu kwietnia! :)

Przez najbliższe dni będziemy obchodzić ważne dla naszego kraju święta: Święto Pracy, Dzień Flagi Polskiej oraz Święto Konstytucji 3 maja.

W dni takie jak te, dumnie brzmi jeden z naszych symboli narodowych - hymn państwowy Mazurek Dąbrowskiego.

Dlatego dziś w ramach edukacji muzycznej zapraszamy do nauki naszego hymnu (pierwsza zwrotka i refren w zupełności wystarczą).

Pamiętajmy, żeby wytłumaczyć dzieciom, że jest to bardzo ważna pieśń i należy ją śpiewać stojąc na baczność.
Chętnie zobaczymy nagrania naszych Misiów podczas śpiewania hymnu :)



Ponadto zapraszamy do wykonania zadania w ramach projektu "Piękna nasza Polska cała" - Moda patriotyczna. Prosimy o zaprezentowanie przez dzieci i rodziców strojów w  barwach narodowych - białym i czerwonym. Zadanie trwa od dziś przez cały weekend majowy.

Pozdrawiamy serdecznie! 💗

środa, 29 kwietnia 2020

Środa, 29.04.2020r.


Herb Bytomia

Herb jeden z symboli Bytomia. Jest to tarcza dzielona z godłem przedstawiającym górnika urabiającego skałę i połową orła.  


Praca plastyczna

Dowolne wypełnienie konturów herbu Bytomia. Można pokolorować kredkami, mazakami; pomalować farbami; wykleić bibułą, plasteliną itp.
 Wielkość herbu również dowolna :) 


Czekamy na zdjęcia prac :)

Powodzenia!

wtorek, 28 kwietnia 2020

Wtorek, 28.04

Dzień dobry,

Poniżej fotorelacja ze wczoraj :) Misie pięknie wykonują zadania bieżące oraz nadrabiają zaległe.




Dzisiaj zapraszamy na zajęcia w ramach projektu:


Przedsiębiorczość w przedszkolu? Ależ oczywiście! Przedsiębiorczy przedszkolak to dziecko samodzielne w każdej dziedzinie, umiejące podejmować decyzje, kreatywne i zdobywające wiedzę na temat racjonalnego gospodarowania pieniędzmi. W ostatnim już module Mały Miś pomoże dzieciom zdobyć właśnie te umiejętności. 
Razem z Misiem Edkiem porozmawiajmy o pieniądzach!

Uwaga: Poniższe zadania to jak zawsze propozycje do wykonania, można wykonać tylko niektóre lub własne (chętnie zobaczymy Wasze pomysły!).

1. Co wiesz o pieniądzach? 
Dzieci wcielają się w role specjalistów do spraw pieniędzy. Opowiadają o tym, co wiedzą o pieniądzach. Jeśli nie wypowiadają się spontanicznie, rodzic pomaga im, zadając dodatkowe pytania, np.
- Komu są potrzebne pieniądze? 
- W jaki sposób powstają pieniądze? 
- Co możemy kupić za pieniądze? 
- Skąd mamy pieniądze? 
- Z czego są zrobione pieniądze? 
- Czy zawsze istniały pieniądze?
Prosimy o zapisywanie zabawnych wypowiedzi dzieci :)


2. Zapraszamy do obejrzenia filmu "Krótka historia pieniądza".


3. Jakie mamy w Polsce pieniądze? Zapoznanie z obowiązującymi nominałami.
W miarę możliwości prosimy o pokazanie prawdziwych pieniędzy (w rękawiczkach, najlepiej zdezynfekowanych).

4. „Monetowy frottage” – dziecko poznaje technikę plastyczną frottage, która polega na odciskaniu faktury dowolnych przedmiotów na powierzchni papieru przez przyłożenie papieru do danej rzeczy i mocne pocieranie go ołówkiem/kredką. Rodzic proponuje dziecku odciskanie faktury monet.
Uwaga! Do zabawy używamy zdezynfekowanych monet!

Przykład:

Pieniądze, które powstaną można później wyciąć i wykorzystać do zabawy w sklep :)

5. Zabawa skoczna „Skok do skarbonki”.
Rodzic tworzy „skarbonkę” z szala/apaszki na podłodze. Na hasło rodzica: „Hop do skarbonki!” dziecko wykonuje skok obunóż (monety wpadają do skarbonki).

6. Zabawy matematyczne z monetami.
- Dzieci porównują ciężar poszczególnych monet. Szacują, czy ważą tyle samo, czy różnią się od siebie – układają na jednej dłoni wybraną monetę, a na drugiej dłoni inną monetę. Opisują swoje wrażenia.
- Układają monety od największej do najmniejszej i odwrotnie.- Segregują monety według nominału.- Układanie rytmów z monet. Rodzic układa rytm, np. moneta 1 gr – 2 gr – 5 gr, a zadaniem dziecka jest go kontynuować.

Uwaga! Do zabawy używamy zdezynfekowanych monet!


7. Zaprojektuj banknot.
Rodzic prezentuje dziecku banknoty i monety (w rękawiczkach, najlepiej zdezynfekowane).
Dziecko otrzymuje arkusz papieru w formacie zbliżonym do banknotu. Ma za zadanie zaprojektować swój własny. Rodzic przypomina, że banknoty mają dwie strony. Z jednej strony znajduje się wizerunek osoby, a z drugiej – przedmioty, budowle związane z jej życiem, czasami, w których żyła. Prosi również, aby na każdym banknocie znalazło się jego oznaczenie cyfrowe, czyli wartość.


8. Wyjaśniamy dziecku, że pieniądze w Polsce może emitować jedynie Narodowy Bank Polski. Tworzenie banknotów zleca on Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, a monet  Mennicy Polskiej. Powstają w niej również monety okolicznościowe oraz kolekcjonerskie. Można zaprezentować dziecku filmik edukacyjny „Mennica Polska. Jak się robi pieniądze”.


To już koniec naszej dzisiejszej przygody.
Mamy nadzieję, że wiecie po co są pieniądze, skąd się biorą oraz że znacie ich wartość.
Jak zawsze czekamy na zdjęcia z Waszych aktywności :)

Pozdrawiamy! 💗

poniedziałek, 27 kwietnia 2020

Język angielski - ogłoszenie




Na naszej stronie w zakładce "Angielski dla młodszych" umieściłam nowe propozycje z języka angielskiego na ten tydzień. 



Zapraszam Misie :)
Monika Bąk

Poniedziałek, 27.05.2020r.


Fotorelacja z piątku.
Dziękujemy za zdjęcia! 😊




Poniedziałek 27.04.2020r.

Temat Tygodnia: MOJA MIEJSCOWOŚĆ, MÓJ REGION

U zbiegu bytomskiej ulicy Dworcowej i placu Kościuszki, od kilku lat stoi brązowy odlew postaci w długiej kapocie z cylindrem na głowie i cygarem w ustach. Któż to taki?


To bytomski dobry duszek przewodnik, dążących do celu, jak nas informuje napis na tablicy u stóp Świetlika. Bo to właśnie o nim mowa.
Otóż, dawno temu przed wracającymi ciemną nocą, matką i córką z wiejskiego wesela, wyrosła nagle, jakby spod ziemi postać ogromnego chłopa, który kroczył przed nimi w tym samym kierunku. Ubrany był w czarny surdut z czarnym cylindrem na głowie, a w ustach trzymał palące się cygaro.
Strwożone i drżące kobiety, mimo wielkiego strachu podążały za tajemniczą postacią, a raczej za żarzącym się światełkiem jego cygara. Tak nie ustępując mu na ani na krok, doszły aż pod drzwi swego mieszkania. I wówczas z cygara mężczyzny trysnął wielki snop iskier, które z łoskotem spadły na dach i mury oraz drzwi i okna domu, po czym zgasły. Postać nieznajomego, jak nagle się pojawiła przed nimi, tak nagle znikła.
Przerażone kobiety czym prędzej weszły do domu, a tutaj przywitał je pobladły ze strachu gospodarz, opowiadając, jak to ze snu wyrwało go potężne trzęsienie domu.
Wracające do normalnego stanu kobiety, po spotkaniu z tajemniczym jegomościem, oznajmiły gospodarzowi, iż powodem jego wyrwania ze snu były iskry z cygara napotkanego nieznajomego - Świetlika.
Stąd też, uważany jest Świetlik za baśniowego przewodnika dążących do celu.


Spacer po Bytomiu






 


Dodatkowo materiały od Misiowej Mamy z naszego projektu "Mały miś w świecie wielkiej literatury".





Pozdrawiamy! :)